PHPStorm–rewelecyjne IDE dla programistów

Posted by

Ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem programu PHPStorm. Używam go już kilka tygodni i chciałbym się podzielić dlaczego warto w niego zainwestować, bądź nie.

W Internecie można znaleźć wiele opisów na temat tego programu, głównie pozytywnych(nie znalazłem negatywnych). Wcześniej korzystałem z programu Netbeans. Jaka jest zatem różnica? Na plus czy minus? Postaram się to rozpisać w kilku punktach.

1. Szybkość uruchamiania – tutaj wygrywa PHPStorm. Dla testów uruchomiłem oba IDE z tym samym projektem. PHPStorm był minimalnie szybszy.

2. Podpowiadanie kodu – przed zakupem czytałem opinie że PHPStorm jest zdecydowanie lepszy w tym względzie. W mojej ocenie jest lepszy ale nie jest to diametralna różnica.

3. Debugowanie: to był powód dla którego zakupiłem PHPStorm – łatwość debugowania o lata świetlne wyprzedza Netbeans – przynajmniej jak dla mnie. Do skonfigurowania debugera w PHPStorm potrzebujemy kilku minut + odpowiednia wtyczka w przeglądarce – znajdziemy zarówno wersję dla Firefox jak i Google Chrome. Opcji konfiguracji jest naprawdę wiele, a jeśli chcemy po prostu odpalić debuger to nie musimy się w nie zagłębiać.

4. Wygląd – wbrew pozorom to również jest istotny element dla programisty. W przypadku PHPStrom w kilka sekund mogę dostosować sobie wygląd do moich zachcianek. W przypadku Netbeans- nie wiem, nawet jeśli te opcje są, to nie tak łatwo dostępne jak w PHPStorm.

5. GIT/SVN – oba edytory wspierają te systemy. Dla mnie osobiście bardziej intuicyjny jest PHPStorm, ale nie jest to duża przewaga dla Netbeans – decydują detale.

6. Klawisze skrótow – tutaj PHPStorm jest rewelacyjny – możemy ustawić czy chcemy zaimportować klawisze skrótów np. z Netbeansa(dostępna wersja 6.5) czy Visual Studio. Dzięki temu przejście z jednego IDE na drugie jest bezinwazyjne.

7. Ostatni punkt to cena. Nie ma co się oszukiwać, ma ona znaczenie. W moim przypadku zakupiłem PHPStorm za 100% ceny. Czasami jednak producent daje zniżki – trzeba polować. W tej kategorii oczywiście wygrywa Netbeans – jest darmowy.

 

Krótkie podsumowanie:

Jeśli tylko cena nas nie zrazi to gorąco go polecam. Na początku byłem do niego uprzedzony, ale z każdą godzinę odkrywam jego możliwości.

3 komentarze

  1. Pingback: Witold Ciżmowski
  2. Pingback: Witold Ciżmowski

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *